Sauny ogrodowe a wellness - jak wpływają na zdrowie i samopoczucie?
Troszczenie się o swoje dobre samopoczucie oraz stan zdrowia jest dziś niezwykle popularne, a liczba osób, które podejmują różne działania w celu poprawy swego nastroju oraz utrzymania dobrej kondycji systematycznie rośnie. Poza właściwą dietą, dbaniem o dostateczną ilość snu oraz aktywnym spędzaniem wolnego czasu dość powszechna jest także budowa nowoczesnych saun ogrodowych, które stają się prawdziwymi domowymi centrami wellness. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są wybierane najczęściej i zobaczmy, jak mogą one wpływać na psychikę, zdrowie i kondycję użytkowników.
Jak działa sauna?
Najbardziej rozpowszechnione w naszym klimacie są dobrze znane ze Skandynawii sauny suche. Wyróżniają się one tym, że panuje w nich niezwykle wysoka temperatura zbliżająca się nawet do około 90°C, której towarzyszy jednak bardzo niska wilgotność powietrza. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki klasycznym piecom opalanym drewnem lub wyposażonym w odpowiednie urządzenie elektryczne, a coraz częściej także nowoczesne emitery promieniowania podczerwonego (tzw. sauny infrared). Najczęściej piece, które są używane w saunach, są wyposażane w specjalne kamienie – może to być np. niezwykle popularna lawa – które ułatwiają magazynowanie i oddawanie energii cieplnej.
Co można zyskać dzięki korzystaniu z sauny?
Korzystanie z sauny pozwala na podniesienie temperatury ciała, co wpływa na przyspieszenie krążenia oraz powoduje bardziej intensywne napływanie krwi do skóry połączone z szybkim poceniem się, którego celem jest możliwie najlepsze schładzanie organizmu. Pozwala to na pozbywanie się różnego rodzaju toksyn, a także zmusza układ krążenia do bardziej wytężonej pracy, co ma korzystny wpływ na poziom metabolizmu. Kąpiel w saunie to jednak również głębokie odprężenie wszystkich grup mięśni, co daje możliwość pozbycia się przykurczów będących skutkiem stresu. Sauna to także relaks dla układu nerwowego oraz sposób na odżywienie skóry i poprawę cery.