Jak dbać o swoją saunę ogrodową, aby służyła przez wiele lat?
Korzyści płynące z saunowania sprawiają, że staje się ono coraz popularniejsze, ponieważ nie tylko doskonale wpływa na zdrowie, ale poprawia też samopoczucie, zwiększa odporność na infekcje i poprawia kondycję skóry.
Właściciele domów jednorodzinnych chętnie przeznaczają więc jedno z pomieszczeń, by przystosować je do urządzenia sauny. Ogromnym powodzeniem cieszą się też znacznie łatwiejsze w urządzeniu sauny ogrodowe. Ich żywotność wiąże się jednak zarówno z zastosowanymi rozwiązaniami, jak i właściwą pielęgnacją. Przekonajmy się, co zrobić, by sauna służyła długo i dobrze.
Co zrobić, by utrzymywać saunę w dobrym stanie?
Wnętrze saun ogrodowych wykonuje się w większości przypadków z litego drewna, które zapewnia nie tylko odpowiedni mikroklimat, ale także sprzyja relaksowi i doskonale się prezentuje. Materiał ten jest jednak w czasie saunowania poddawany działaniu wysokiej temperatury i wilgoci, co może wpływać na jego trwałość. Warto też pamiętać, że elementy takie jak podłoga, ściany w pobliżu ławek, a także same ławki są narażone na intensywne działanie potu. Choć coraz częściej drewno na sauny jest zabezpieczane specjalnymi olejami wnikającymi w strukturę materiału i blokującymi wchłanianie zanieczyszczeń, dobrym pomysłem będzie dokładne wymycie powierzchni, które miały bezpośredni kontakt z ciałem przy użyciu przeznaczonych do tego środków, a także ich zdezynfekowanie. Wynika to z faktu, że wilgoć i ciepło to dobre warunki do rozwoju bakterii, należy więc przeciwdziałać temu zawczasu. Trzeba też mieć na uwadze, że po myciu i dezynfekcji wnętrze powinno zostać dobrze osuszone.
Jak często pielęgnować wnętrze sauny?
Najlepszą opcją będzie mycie wnętrza po każdym użyciu. Przy intensywnej eksploatacji można jednak zdecydować się na mycie elementów raz w tygodniu, o ile będzie to połączone z ich dezynfekcją. Trzeba pamiętać, że w saunie niezbędna jest sprawnie pracująca wentylacja, w przeciwnym razie może w niej pojawić się grzyb. Nie należy też pomijać konserwacji pieca.